مکان تبلیغات شما !!!

سه اصل اساسی در بازی شطرنج را رعایت کنید

تاریخ : 1396.10.26
نویسنده : khabaradmin
نظرات : 0
بازدیدها : 108

سه اصل اساسی در بازی شطرنج را رعایت کنید


* اصل اول : تصور   * اصل دوم: دقت * اصل سوم: صرفه‌جويي در تفكر

تصور: يك شطرنج باز اگر مهره‌اي را لمس كرد حتماً بايد آن را بازي كند. بنابراين هر حركتي را قبل از دست زدن به مهره در ذهن خود مشاهده (تصور) كند. براي شطرنج باز مهمترين واجبات است كه بتواند دور را به راحتي پيش‌بيني كند نيروي تصور هم در تاكتيك و هم استراتژي كاربرد دارد.

دقت: اطمينان بازي را تامين مي‌كند و نتيجه آن حذف اشتباه است. اگر در بازي دقيق نباشي مرتب دچار يك حركت غلط مي‌شوي كه جبران آن در بعضي حالات غيرقابل جبران است. دقيق بودن عبارت از تغيير حال ندادن در طول زمان بازي و توانايي اجراي بازي در چند ساعت متوالي بدون آن كه نيروي اوليه در اثر خستگي پايمال گردد.

صرفه جويي در تفكر:پيروزي در شطرنج بيشتر نصيب كسي مي‌شود كه از حريف دورانديش‌تر باشد دورانديشي به طور صحيح يك عامل اصلي قوي شدن در شطرنج است.

اصولي كه يك بازيكن در شروع بازي بايد رعايت نمايد:

·          اصل يكم: در شروع بازي به فكر مات كردن رقيب يا گرفتن مهره او نباشد بلكه تنها به گسترش خود توجه نمايد.

·       اصل دوم‌: گسترش موقعي تمام مي‌شود كه كليه سوارها در بازي شركت كرده و قلعه رفتن خاتمه يافته باشد تا هنگامي كه هنوز يك سوار غير فعال وجود دارد حمله نبايد شروع گردد.

·       اصل سوم: بايد به اندازه رقيب سوار به ميدان آورد وگرنه به هم خوردن تعادل به ضرر كسي خواهد بود كه سوار كمتري وارد بازي كرده است. هر سوار در شروع بازي تنها بايد يك دفعه حركت كند.

·       اصل چهارم: بهتر آن است كه هر مهره به خانه‌هاي بيشتري فرمانروايي داشته باشد مثل تسخير مركز هدف شروع بازي است (گرفته خانه‌هاي مركزي)

·          اصل پنجم: اسب‌ها را قبل از فيل‌ها و مخصوصاً پيش از فيل وزير (فيلي كه جناح وزير است) خارج كنيم.

·       اصل ششم: اگر رقيب بي‌اعتنا به اصول بالا به گسترش بپردازد شما به آن توجه نكنيد و با كمال خونسردي به گسترش خود ادامه دهيد.

نكته: بازي شطرنج سه مرحله دارد:

1 ـ شروع بازي

2ـ وسط بازي

3 ـ آخر بازي

دسته بندی :  اطلاعات عمومی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا