مکان تبلیغات شما !!!

قیمت بنزین در ایران و جهان

تاریخ : 1396.10.01
نویسنده : khabaradmin
نظرات : 0
بازدیدها : 143


بر اساس داده های منتشر شده در نشریه آرگوس، قیمت فوب خلیج فارس بنزین معمولی در 21 نوامبر مصادف با 30آبان برای هر لیتر بیش از 43 سنت است که بر اساس ارز آزاد (4200 تومان) حدود 1800 تومان می شود. همچنین بر اساس ارز مبادله ای (3500 تومان) بیش از 1500 تومان در هر لیتر ارزش دارد. این در حالی است که بنزین معمولی در داخل کشور لیتری هزار تومان و بنزین سوپر (اکتان 95) 1200 تومان به فروش می رسد.
در واقع قیمت بنزین در ایران همواره کمتر از قیمت فوب خلیج فارس بوده و تنها اواخر سال 94 یعنی زمانی که قیمت نفت به کمتر از 30 دلار بر بشکه رسید، قیمت بنزین داخلی با قیمت فوب هم تراز شد. اما قیمت نفت در عرض چند ماه مجددا به بالای 40 دلار رسید و قیمت بنزین نیز در بازارهای جهانی همراستا با آن رشد کرد. با وجود گذشت نزدیک به سه سال از آن روزها، قیمت بنزین در ایران همچنان روی هزار تومان ثابت باقی مانده است.قیمت بنزین

اما نرخ 1800 تومان تنها قیمت بازاری این سوخت در فوب خلیج فارس است. قیمت واقعی بنزین، یعنی قیمت فوب به علاوه هزینه های توزیع از جمله هزینه انتقال، هزینه تلفات و دستمزد جایگاه داران به مراتب بیشتر از این مقدار است. در داخل کشور هرگز رقم دقیقی برای هزینه های توزیع به دست نیامده است، اما برخی کارشناسان بر این باورند که برای توزیع هر لیتر احتمالا بین 300 تا 500 تومان هزینه می شود. در واقع قیمت واقعی بنزین در حال حاضر بر اساس نرخ ارز آزاد بیش از 2000 تومان است و دولت برای هر لیتر بنزین بیش از 1000 تومان یارانه پرداخت می کند. سایت globalpetrolprices نیز که نرخ بنزین در کشورهای جهان را منتشر می کند، قیمت واقعی بنزین را در حال حاضر 52 سنت یعنی نزدیک به 2200 تومان در هر لیتر اعلام می کند.
این ارقام در حالی مطرح است که متوسط قیمت خرده فروشی بنزین در جهان بسیار بالاتر از قیمت ها در بازارهای جهانی است. چرا که مصرف بنزین آلودگی های زیست محیطی ایجاد می کند و برای دولت و جامعه هزینه هایی به دنبال دارد. از این رو در اکثر کشورهای جهان نه تنها به مصرف کننده نهایی یارانه پرداخت نمی کنند، بلکه از او برای هر لیتر بنزینی که در باک خود می سوزاند و موجب آلوده شدن هوای شهر می شود، مالیات اخذ می شود. از این رو در غالب کشورهای جهان قیمت خرده فروشی بنزین بسیار بیشتر از قیمت های جهانی و بازاری آن است.
دسته بندی :  ---

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا