رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱
  • کد خبر : ۱۱۶۱
  • مشاهده :  48 بازدید
  • چاپ خبر : ارتباط تماشای تلویزیون و سرطان روده
سرطان روده-خبر24
یافته محققان :

ارتباط تماشای تلویزیون و سرطان روده

تماشای تلویزیون شما را به سرطان روده مبتلا می‌کند

محققان تأکید می‌کنند، افرادی که روزانه یک ساعت پای تلویزیون می‌نشینند خطر بروز سرطان روده در خود را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهند.

به گزارش خبر۲۴ به نقل از خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که تلویزیون تماشا می‌کنند، در معرض سرطان روده قرار دارند. 

این پژوهش که توسط محققان دانشگاه واشنگتن صورت گرفته تأکید می‌کند، افرادی که روزانه یک ساعت پای تلوزیون می‌نشینند خطر بروز سرطان روده در خود را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهند.

محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند، چه بسا تماشای تلویزیون نقش پررنگ تر از ۷۰ درصد در بروز سرطان روده مخاطبان خود داشته باشد.

این بررسی اولین پژوهش در ارتباط با گسترش سرطان روده در افراد زیر ۵۰ سال است؛ بیش از ۹۰ هزار زن آمریکایی توسط محققان کالج آمریکایی تحت بررسی قرار گرفتند. 

پژوهشگران بین‌المللی نیز بر اهمیت فعالیت بدنی برای در امان ماندن از سرطان تأکید کرده‌اند، گرچه در این پژوهش وزن و میزان فعالیت افراد مورد توجه نبوده است.

این بررسی همچنین نشان داده است، جوانانی که روزانه دو ساعت از وقت خود را پای تلویزیون هستند، ریسک بروز سرطان روده را تا ۱۲ درصد افزایش می‌دهند.

یین کائو از دانشگاه واشنگتن و لانگ نگوین از دانشگاه ماساچوست به همراه محققان دانشگاه هاروارد این مطالعه را سرپرستی کرده و تأکید کرده‌اند، تماشای تلویزیون فارغ از شاخص وزن و فعالیت بدنی ریسک ابتلا به سرطان روده را حداقل ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.

بنابراین میزان خطر ابتلا به این سرطان در افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند یا دچار چاقی و اضافه‌وزن هستند به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. 

یین کائو می‌گوید: «این مطالعه ممکن است به شناسایی کسانی که در معرض خطر بالا برای ابتلا به سرطان روده هستند کمک کند تا از غربالگری به موقع بهره‌مند شوند».

به گفته محققان در اروپا، میزان سرطان روده بزرگ در بین بزرگسالان بین ۲۰ تا ۳۹ ساله بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ به میزان ۷/۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش آژانس تحقیقاتی بین المللی تحقیقات سرطان، در ۴۲ کشور از جمله ایالات متحده، چین و استرالیا، مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ تا سال ۲۰۳۵ به میزان ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

آمارها نیز حاکی از‌ آن است که در سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان مبتلا به سرطان روده شده‌اند و حدود ۸۰۰ هزار نفر‌ آنها در اثر این سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

در سال ۲۰۱۲، ۱٫۴ میلیون مورد ابتلای جدید به این بیماری و همین‌طور ۶۹۴ هزار مورد مرگ از آن اتفاق افتاد.

سرطان روده در کشورهای توسعه‌یافته شایع‌تر است و ۶۵ درصد موارد ابتلا در این کشورها یافت می‌شود.

به گفته محققان، بسیاری از سرطان‌های روده بزرگ به دلیل عوامل ناشی از سبک زندگی و افزایش سن ایجاد می‌شوند و تعداد کمی از موارد به خاطر اختلالات ژنتیکی ارثی اتفاق می‌افتند.

سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران است و برآورد شده که سالانه حدود ۳۸۰۰ تا ۴ هزار مورد جدید از سرطان روده بزرگ در کشور تشخیص داده می‌شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه