رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
  • کد خبر : ۴۴۶
  • مشاهده :  429 بازدید
  • چاپ خبر : قیمت دلار ، سکه ، تخم مرغ ، رب گوجه فرنگی ، مرغ …
نقدی بر سایت های خبری ;

قیمت دلار ، سکه ، تخم مرغ ، رب گوجه فرنگی ، مرغ …

در دو سه ماه اخیر هر وب سایت خبری را که باز میکردید تیتر نخستش پرداختن به قیمت سکه ، ارز ، طلا ،سکه ، مرغ ،تخم مرغ ، رب گوجه فرنگی و … بود به راستی چه اتفاقی افتاده بود و یا قرار بود چه اتفاقی بیفتد ؟ و اگر بهتر بگوییم وب سایت […]

در دو سه ماه اخیر هر وب سایت خبری را که باز میکردید تیتر نخستش پرداختن به قیمت سکه ، ارز ، طلا ،سکه ، مرغ ،تخم مرغ ، رب گوجه فرنگی و … بود به راستی چه اتفاقی افتاده بود و یا قرار بود چه اتفاقی بیفتد ؟ و اگر بهتر بگوییم وب سایت های خبری مگر نه اینکه می بایست با اخبار تحلیلی و کارشناسی از هیجانی شدن بازار بکاهند .

پرداختن بیش از حد وب سایت های خبری در ایران به سطح قیمت ها خود باعث افزایش انتظاری قیمت ها شد و اگر قیمت کالاها  بر اساس عرضه و تقاضا به روند خودش ادامه میداد با ایجاد تیتر سازی های بدون محتوا و کارشناسی نشده باعث بعضی اتفاقات در افزایش قیمت ها شد

آنچه که موید نکته است تلاطم بازار با ایجاد سیاست های تنظیمی و تغییر سیاست هاست کشورهای توسعه یافته دنیا نظیر آلمان و فرانسه و حتی ژاپن هم تلاطمات اقتصادی بسیاری را پشت سر گذاشته اند و امروز شاهد یک ریتم مناسب اقتصادی هستند. وابستگی اقتصاد کشور به نفت و سرازیر شدن پول نفت از زمان کشف نفت در ایران و داشتن! و نداشتن! برنامه های اقتصادی بلند مدت و میان مدت و کوتاه مدت موجب سراسیمگی در بخش های اقتصادی است.

اقتصاد ایران اقتصاد کوچکی نیست و در زمره بیست اقتصاد بزرگ و متنوع دنیاست اگرچه به لحاظ سیاسی ایران را در گروه بیست جایگاهی نداده اند ولی این به معنای این نیست که ایران را نتوان اقتصاد درگیر با اقتصاد جهانی دانست چه آنکه قیمت نفت و قیمت محصولات پتروشیمی ایران یکی از قیمت های پایه برای قیمت گذاری جهانی در نظر گرفته میشود.

در کشورهای توسعه یافته هم در مقاطع زمانی قیمت بعضی کالا های اساسی که حجم استفاده بسیاری در سبد عموم مردم دارد  به حسب حجم تولیدات داخلی و واردات با بالا و پایین رفتن قیمت مواجه بوده است.

هیجانی سازی بازار مصرف و بعضا تیترسازی های وب سایت های خبری بر بودن یا نبودن کالا خود باعث هیجانات کاذب در بخش اقتصادی میشود و باعث آسیب های اقتصادی و در بعضی جهات هجوم مردم به بعضی کالا ها میگردد در حالیکه متوسط مصرف کالا را در بعضی ماه ها در مقایسه با سنوات قبل افزایش میدهد به عنوان نمونه ، رب گوجه فرنگی در ایران یکی از کالاهای پر مصرف است ولی در عین حال کارخانجات تراز اول جهانی در صنعت رب گوجه فرنگی را در ایران داریم و هرگز کمبود رب گوجه فرنگی نخواهیم داشت ولی با دامن زدن به اخبار و تیتر سازی های کاذب در شهریور متوسط خرید رب گوجه فرنگی نسب به سال قبل افزایش یافت این در حالی است که در نواحی مختلف کشور و با توجه به اقلیم بسیار منحصر به فرد کشور ، تولید گوجه فرنگی داریم و در کنار آن کارخانجات بزرگ تولید رب هم موجود است حجم صادرات رب گوجه فرنگی هم به صورت متعادل با توجه به کیفیت رب گوجه فرنگی ایران به کشورهای همسایه است.

بنابراین باید در نظر داشت که وب سایت های خبری با ایجاد تیترهای هیجانی موجب دست پاچگی جامعه نشوند و رسالت شفافیت و عقلانی و کارشناسی و حرفه ای را در تولید محتوا در نظر داشته باشند

 

 

اخبار مرتبط