رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴
  • کد خبر : ۱۳۸۵
  • مشاهده :  82 بازدید
  • چاپ خبر : نخبگان شناخت کافی از بازار کار ندارند
نخبگان-خبر24

نخبگان شناخت کافی از بازار کار ندارند

استاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه مطلوب است برنامه ریزی جدی برای استفاده از نخبگان صورت بگیرد، گفت: دلیل ورود نکردن نخبگان به بازار کار شناخت ناکافی و درک کافی از زبان مشترک دانشگاه و صنعت است.

به گزارش خبر۲۴ : امیر شاملو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با اشاره به راه حل برای اشتراک نخبگان در مسائل کلان کشور و ارتباط آنها با صنعت، اظهار کرد: اکثر نخبگان در مسائل علمی مهارت دارند اما نیازهای کشور را نمی شناسند، تا تحقیقات کاربردی ارائه کنند.
وی افزود: مدیران شرکت ها نیز با توجه به این شرایط از افراد با تجربه تر استفاده می کنند زیرا کار با سرعت بیشتری انجام می شود. بنابراین نیاز به تغییر رویکرد در دانشگاه ها است.
شاملو ادامه داد: پروژه نخبگان باید متناسب با نیاز جامعه باشد نه صرفا علمی. مطلوب است نهادهای متولی راه حل های چگونگی استفاده از نخبگان را بررسی کرده و عملکرد نخبگان را از حالت تئوری خارج کنند. و تحقیقات آنها از یک پروژه پژوهشی علمی به کاربردی تبدیل شود.
پژوهشگر برتر دانشگاه شریف خاطر نشان کرد: در کنار نیاز سنجی ، آموزش های ثانوی اعم از مهارت های نرم لازم است. شرکت های دانش بنیان در به کارگیری نخبگان مثبت عمل کرده اند اما کیفیت لازم را ندارند.
شاملو عنوان کرد: اگر به سیستم قدیمی متکی باشیم به اهداف نمی رسیم و باید نوآوری ایجاد شود. به خصوص دانشگاه های صنعتی با کمک دانشگاه های فنی، مهارتی و علوم انسانی می توانند تعامل و فرهنگ مشترک را ایجاد کنند.
به گفته استاد دانشگاه شریف ، دوره های آموزشی باید پیش از آموزش عالی و از دوران مدرسه آغاز شود تا دانشجویان با چگونگی شروع بازار کار و همکاری با صنعت آشنا شوند.

** پشت پرده تولید محصولات
شاملو با اشاره به ارتباط دانشگاه با صنعت عنوان کرد: در کشور همیشه موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه بوده اما در عمل دیر اقدام شده است.
وی ادامه داد: در دنیا چهار نسل دانشگاه مطرح است. ابتدا دانشگاه آموزشی سپس پژوهشی و در نهایت ارتباط با صنعت مطرح شده است.
استاد دانشگاه شریف تصریح کرد: در دانشگاه های نسل سه فقط صنعت به سمت دانشگاه نمی رود و دانشگاه باید به سطح جامعه برود. در واقع دانشگاه نیازهای کشور را سنجیده و برطرف می کند.
شاملو عنوان کرد: به عنوان مثال برنامه های رم افزاری که بیشتر آنها توسط دانشگاه ها وارد بازار می شود ارتباط خوبی با نیاز جامعه برقرار کرده است. اگر این موضوع به تمام رشته های آموزشی و پژوهشی مختلف تعمیم داده شود روند مثبت و رو به رشد خواهد بود منتهی موانعی بر سر راه نخبگان وجود دارد.
وی در خصوص موانع موجود بر سر راه این همکاری مشترک، اظهار کرد: نیرویی سخت و مقاوم بین سیستم صنعتی و دانشگاه حاکم است که اجازه پیشرفت به تعامل این دو نهاد را نمی دهد.
پژوهشگر برتر دانشگاه شریف گفت: نیاز هر دو نهاد به تعامل مشترک است اما به دلیل این نیروی سخت همچنان هر دو طرف حس می کنند که نباید شروع کننده تعامل باشند. نیاز است نهاد سومی به عنوان رابط بین این دو بخش قرار گرفته و زمینه های مشارکت را ایجاد کند.
وی ادامه داد: نهاد سوم نیازها را به دانشگاه ها معرفی کرده، همچنین به شکل گری تعامل بهتر و برنامه ریزی مدون نیز کمک می کند. شاید برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شده باشد اما به حد کافی نبوده است.
استاد دانشگاه شریف گفت: هم اکنون دانشگاه منتظر است که صنعت به سمت آن بیاید و نیازهای خود را مطرح کند در حالی که دانشگاهیان موظف به کشف نیازها هستند.
پژوهشگر برتر دانشگاه با بیان اینکه صنعت به دنبال فروش محصول و دانشگاه به دنبال ایجاد نوآوری است، گفت: شاید صنعت و دانشگاه به دلیل هدف متفاوت به درستی همکاری نکرده و ایده های متفاوت ارائه کنند. بنابراین نیاز به برقراری زبان مشترک بین این دو قسمت است.
شاملو افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشگاهیان به ایجاد همکاری مشترک کمک می کند. همچنین بازدیدصنعتی ها از کارهای مشترک پژوهشی دانشگاه موجب اعتماد سازی می شود.
وی در خصوص دیگر چالش های پیش روی ارتباط صنعت و دانشگاه ها گفت: برخی کالاها متولیان خاص خود را دارد که نمی خواهند این ارتباط شکل بگیرد؛ تا محصولات را وارد کرده و از تولید و پیشرفت در تولید جلوگیری کنند.
شاملو می گوید: مافیا در پشت پرده برخی محصولات خاص قرار دارند و مانع ارتباط دانشگاه و صنعت می شوند در نتیجه باید مدیریت کشور اصلاح شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه