رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
  • کد خبر : ۱۴۳۱
  • مشاهده :  33 بازدید
  • چاپ خبر : کاربینی چیست؟
کاربینی

کاربینی چیست؟

کاربینی چیست؟

درس کاربینی چیست؟

یک درس یک واحدی عملی که طی ۳۲ ساعت به منظور مشاهده و آشنایی با حوزه شغلی مرتبط با رشته مورد نظر صرفاً در اولین نیم‌سال تحصیلی و یا اولین پودمان به دانشجو ارایه می­شود.

نمونه درس کاربینی در زیر مشاهده نمایید برگرفته از وب سایت علمی کاربردی واحد۱۳ میباشد


مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱۳ تهران

ماونت فرهنگی و دانشجویی

دفتر ارتباط با صنعت و کارآفرینی (هماورد مهارتی )

نحوه تنظیم گزارش نویسی کاربینی

۱-آیا شغل شما با رشته تحصیلی شما مرتبط است ؟ نوع ارتباط آن را بیان فرمائید ؟

خیر

۲-مشخصات محیط کار مورد بازدید :

محیط ادارای می باشد(شرکت برق تهران بزرگ) یک سالن همایش که در آنجا سرپرست دفتر روابط عمومی و همکاران ایشان با گرایش های مختلف برای دانشجویان صحبت کردند .

۳- نام سازمان و یا شرکت بازدید شده :

شرکت برق استان تهران

۴- فعالیت اصلی شرکت بازدید شده چیست ؟

فعالیت شرکت برق توزیع به مشترکین و خدمات کمک رسانی در موارد استرای

۵- رشته تحصیلی شما چه نفشی در این شرکت دارد ؟

رشته تحصیلی روابط عمومی نقش با این شرکت این است که اطلاع رسانی در رسانه ها و رسانه های مجازی می تواند نقش خودش را به شهر وندان اطاع رسانی کند .

۶- نوع سازمان چیست ؟ دولتی عمومی خصوصی

تاریخچه تاسیس :

کتاب صنعت برق ایران در آینه تاریخ در سال ۱۳۳۰۰ برای توزیع برق خیلی اقدامات کردند که تعدادی سهام داران توزیع برق شدند ۱۳۱۲ شهرداری تهران شد . ۱۳۱۶ در شکودا در میدان شهدا به بهره برداری رسید ۱۳۲۷ تحولات خیلی خوبی انجام شد برای توسعه برق ، ۱۳۳۴ افزایش توسعه برق را انجام شد و در سال ۱۳۴۱برنامه عمرانی ۷ سال قوانین برق در این سال به قانون در آمد تا بتوان برای بهره توزیع شدن برق تحول عظیمی اتفاق افتاد ، ۱۳۴۷ برنامه چهارم ۵ ساله تبدیل به صنعت برق ، در سال ۱۳۴۸ تاسیس شرکت برق تولید و انتقال نیروی برق ایران ، در چشم انداز سال ۱۴۰۴ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ به عنوان شرکتی پیشرو در بین شرکت های توزیع ، ۱- ساختار ی چابک ، برتری عملیاتی در شرایط بحران ، پاسخگو به نیازمند جدید تاریخچه شرکت سال ۸۶ رسما کار خود را آغاز کرد .

۷- مراحل انجام کار در این موسسه چگونه است ؟

ساختار سازمانی

مدیر عامل

معاونت ها / مدیرت های حوزه ستاد راهبردی

معاونت هماهنگی و نظارت شمال شرق

مناطق تابعه : شمیران ، پاسداران

معاونت هماهنگی و نظارت شمال غرب

مناطق تابعه : سعادت آباد

معاونت هماهنگی و نظارت جنوب غرب

مناطق تابعه : بهمن

معاونت هماهنگی نظارت جنوب شرق

مناطق تابعه: خیام ، هفتم تیر ،۱۷شهریور

۸- رشته تحصیلی شما در این محیط کار چه نقشی دارد ؟

رشته روابط عمومی در این محیط کار نقش خیلی مهمی دارد مثل این کار که در این رشته اطلاع رسانی و ارتباط با مخاطب نسبتا به رشته های دیگر بیشتر می باشد و حتی از طریق رسانه ها و رسانه های مجازی می تواند ارتباط برقرار کند .

۹- چه توانمدیهای شخصی و جسمی برای احراز شغل مرتبط با رشته تحصیلی شما متصور است ؟

خلاق و آشنایی حوزه ارتباطات و رسانه ها آشنایی به مباحث هنر و تاثیر پذیری آن در بخش فعالیت روابط عمومی ، نوآوری در امر اطلاع رسانی برای جذب مشتریان و رضایت مندی آنها .

۱۰- شرایط شغل های مرتبط با رشته تحصیلی خود را از لحاظ موارد زیر توضیح دهید :

۱-سختی و پیچیدکی: در روابط عمومی با عموم مردم و خصوصیات آنان مرتبط است به طبع از سختی و پیچیدگی خاصی برخوردار است لذا باید در ابتدای کار وصول ارتباطات با مخاطبین را دانست و پس از آن با علم به موضوع فعالیت آن شرکت برنامه ریزی و جریان کار در روابط عمومی صور می گیر د .

۲- قوانین ومقررات کار انجام کار : به هوشمندی در نوع ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی و تامین نیازهای مشتریان اطلاع یابی و از وضعیت بازار و هدف خود در اطلاع رسانی سریع و مناسب به مسولان و درآخر لازم به ذکر است یکی از موثر ترین بخش های سازمان روابط عمومی آن سازمان می باشد بدون شک سازمانی که روابط عمومی آن متخصص و آشنایی به کار را نداشته باشد نه می تواند به مشریان دست پیدا کند و در وضعیت بحرانی و منحل شدن آن می انجامد .

۳- مباحث ایمنی و بهداشت : در روابط عمومی برای ارتباط برقرار کردن با آنها باید مباحث ایمنی رعایت گردد و در بهداشت در جامعه به آنها کمک کرد .

۴- مباحث فرهنگی و اجتماعی (جاذبه و انگیزه های شغلی ) : باید در جامعه در مورد بحث فرهنگی و اجتماعی و انگیزه های شغلی باید کار بیشتری شود و کارآفرینی به درستی صورت گیرد که انگیزه ای برای افراد جویای کار باشد و شرایط برای این دسته ازافراد فراهم شود .

۱۱- شغل های مرتبط با رشته تحصیلی شما در خارح از کشور چه جایگاهی دارد ؟

شغل مرتبط با رشته تحصیلی در خارج از کشور از جایگاه بالایی برخوردار می باشد .

۱۲- تاریخچه مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی شما در ایران و جهان چگونه است ؟

نخستین روابط عمومی در ایران به طور رسمی در سال ۱۳۳۲ در شرکت سابق نفت ایران آغاز به کار کرد و اولین گرداننده گان آن دکتر نطقی است و علوم ارتباطات شاعر و نویسنده معاصر مرحوم ابوالقاسم حالت بودند که بعد استاد ابوالفضل مرعشی نیز به این جمع پیوست . اصطلاح روابط عمومی به مفهوم کنوکی نخستین با در سال ۱۸۹۷ در سالنامه یک موسسه راه آهن امریکا مطرح شد و فعالیت آن به شکل کنوکی از زمانی آغاز شد که موسسه های اقتصادی و دولتها افکار عمومی را در سرنوشت خود موثر دانسته و دریافت اند که فقط از طریق روابط عمومی می توان ذهن های عمومی را مجذوب کرده و به فعالیت خود رونق بخشند .

۱۳- مشاغل مرتبط و همگون با رشته تحصیلی حود را نام ببرید ؟

کتابدارها ، کارمندان شهرداری ، کارمندان رسانه (تلویزیون، رادیو ) امور فروش ، امور مشتریان ، امور بازاریابی .

۱۴- خصوصیات هر یک از مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیان کنید ؟

برقراری ارتباط بین مردم و مسئولین سازمان از طریق برگزاری ملاقات مردمی با مسئولین ، ارتباط مستمر با کلیه روابط بین مناطق به منظور اجرای وظایف مربوط .

۱۵- چه تجهیزاتی مورد نیاز شغل مرتبط با رشته تحصلیی شماست ؟ تبلیغات و اطلاع رسانی بین شهروندان نیروی انسانی ،رسانهای دیجیتال ، مدیر عامل و سیاست های سازمان

۱۶- به نظر شما حوزه کار آفرینی و ایجاد شغل جدید در رشته تحصیلی شما ایجاد می شود ؟

با تبلیغات درست در رسانه های مجازی و ارتباط با دوستان و شهر وندان می توان با مراکز کارآفرینی در این حوزه می توان ایجاد اشتغال در رشته روابط عمومی ایجاد کرد .

۱۷- به نظر شما چه مهارتهایی در آینده پس از گذراندن دروس رشته به دست خواهید آورد؟

بعد از گذراندن دروس رشته خصوصا در رشته روابط عمومی ایجاد با ارتباط با دیگران و ارتباطات با شبکه های اجتماعی در مورد افکار شهروندان و مشکلات زندگی روزمره می توان بدست آورد .

۱۸ – آیا علاقه به ایجاد کار و حرفه مطابق با رشته تحصیلی خود دارید ؟

بله

نوشته شده توسط فاطمه ادب خواه

اخبار مرتبط


    ارسال دیدگاه